Innovatív felmérési módszerek az Alaprajz Tervezői Napon
Az építészetben használt korszerű felmérési technológiákról Kari Szabolcs építész, a Lechner Tudásközpont BIM koordinátora tartott előadást.
Az Alaprajz folyóirat sok éve nagy szakmai érdeklődés mellett folyó tervezői napjainak novemberi rendezvényén az építészetben használt korszerű felmérési technológiákról Kari Szabolcs építész, a Lechner Tudásközpont BIM koordinátora tartott előadást.
A Csörsz utcai Larus Rendezvényközpontban megrendezett egész napos konferencián körülbelül 120 építész- és egyéb mérnök vett részt. A szakmai összejövetel rangját az is mutatja, hogy a Magyar Építész Kamara továbbképzési rendszerében a résztvevők két kreditpontot írhattak jóvá.
A tervezői napok tematikája általában két építészeti projekt bemutatásából, majd az ezekhez kapcsolódó gyakorlati, kivitelezési problémák, illetve ezek megoldásainak ismertetéséből áll. A novemberi konferencián a kivitelezés alatt álló, 2016 tavaszán megnyíló Hotel Hollókőt Kovács Miklós; a 2015-ös Média Építészeti Díja nyertesét, a Galyatető Turista Centrumot pedig Kovács Csaba és Vass-Eysen Áron tervezők mutatták be.
Az építészeti témájú előadások után a kivitelezés során felmerülő alkalmazástechnikai kérdéseket vizsgálták az előadók a nyílászárók, az álmennyezetek – ezen belül az innovatív akusztikai és design álmennyezetek –, a lemezszigetelések, hangszigetelő membránok, valamint a műgyanta és PVC padlóburkolatok körében. Az épületgépészet is terítékre került, mégpedig a hybrid kazánok technológiája, amely a kondenzációs kazánok és a hőszivattyúk előnyeit egyesíti.
Záró előadásként Kari Szabolcs építész, a Lechner Tudásközpont szakértője ismertette az építészetben az utóbbi időben elterjedt innovatív felmérési technológiákat. Amint elmondta, a magyar építészeti gyakorlatban ma még hagyományos „kézi” felmérés történik az esetek szinte 100%-ában. Ez a felmérési módszer és a hozzá használt eszközök az első lézeres távmérő megjelenése óta (1993) sem változtak semmit, pedig ma a technika fejlődésével sokkal szélesebb spektrumból és az igényekhez szabottabban lehet technológiát választani a felmérési munkákhoz.
Az előadás több olyan újdonságnak számító eszközt mutatott be, mint például a táblagépek és applikációk segítségével történő felmérés, a félig automatizált felmérő állomások, vagy a lézerszkenner által készített pontfelhő alapú technológia, mégpedig az említett módszerek közül többet tüzetesen tesztelve, a pontfelhő alapú felmérési módszert pedig saját projekten keresztül bemutatva.